| Brand | suxing |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B0DZ6M5H7J |
| Color | 0.080" Carbide ball |
| Size | 2.675" Length |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Test, Measure & Inspect > Dimensional Measurement > Indicators & Accessories > Dial Indicators |
Ball contact point for use with Brown & Sharpe Interapid series dial test indicators . Carbide contact point for wear- and magnetic-resistance . 0.08" Ball Diam, Carbide, Ball Test Indicator Contact Point. 2.675" Contact Point Length. Use with Brown & Sharpe 74.111965 Interapid 312 Dial Test Indicator. Package:1x ball contact point. Ball contact point has an M1.7 thread size, and is designed for use with Interapid series inch dial test indicators. Carbide contact points are resistant to wear and magnetic fields.Ruby ball tip for light weight, wear resistance, stability with changes in temperature, suitable for delicate and silicon carbide surfaces, and non-magnetic and non-conductive properties for use in Electrical Discharge Machining (EDM) processes.
| Brand | suxing |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B0DZ6M5H7J |
| Color | 0.080" Carbide ball |
| Size | 2.675" Length |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Test, Measure & Inspect > Dimensional Measurement > Indicators & Accessories > Dial Indicators |
WeChef 30 Pack Restaurant Menu Covers 8.... |
Green Klean GK-S-Coach Replacement Vacuu... |
HAZPROOF BOOTS 82330-13... |
BJZ 4 Pin Car Connectors Waterproof 22AW... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $99.90 | $102.39 | $89.99 | $17.99 |
| Brand | Yescom | Green Klean | TINGLEY | BJZ |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock Scarce | In Stock |