| Brand | ROCKBROS |
| Merchant | Amazon |
| Category | Outdoor Recreation |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0D6BMC4NQ |
| Color | White (58-65cm |
| Size | XL:58-65cm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | PC Shell with EPS Foaming |
| Google Product Category | Sporting Goods > Outdoor Recreation |
| Product Type | Sports & Outdoors > Sports > Cycling > Helmets & Accessories > Adult Helmets |
✔ADJUSTABLE HELMET SIZE: ROCKBROS bicycle helmet fits adult men and women, adjustable size range: 22.8-25.6 inches (58-65 cm). The size can be easily adjusted with only one hand. Our bike helmets will bring you a comfortable and enjoyable ride. ✔MAGNETIC HELMET GOGGLES AND VISOR: This ROCKBROS bike helmet with visor and visor is the ideal bike helmet for mountain bike and road bike riding. You can put goggles and a mask together to not only protect your eyes from the sun, but also protect your face from wind and sand. It also won't interfere with wearing your own glasses. ✔DURABLE MATERIAL: This bike helmet is made of high-density EPS foam with single-mode technology, which can show excellent performance during long-term use, best for commuters or cycling enthusiasts. ✔COOL AND LIGHTWEIGHT CYCLING HELMET: Our bike helmet is designed with 24 breathable vents, the cooling vents can move airflow over your head to stay cool and dry. This cycling helmet only 251g (0.55lb)(Excluding goggles and visors)will not cause any burden to the rider's head during cycling. ✔IMPACT RESISTANCE: ROCKBROS bicycle helmets are made of high-density PC shell and EPS foam, the strong and durable hard shell and soft pads can absorb the pressure caused by external impacts. Our bike helmets provide better protection when road riding or mountain biking, greatly help reduce and cushion impact. ✔SAFETE STANDARD: Certified by GB, CE, CPSC, and GCC. Complies with U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older ROCKBROS Bike Helmet for Men Women Cycling Helmet with Removable Goggles & Sun Visor Mountain & Road Bicycle Helmets Adjustable Size Adult Cycling Helmets
Product Details:
Brand: ROCKBROS
Material: PC Shell with EPS Foaming
Age Range: Adult
Size: 22.8”-25.6”
Applicable Gender: Men and Women
| Brand | ROCKBROS |
| Merchant | Amazon |
| Category | Outdoor Recreation |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0D6BMC4NQ |
| Color | White (58-65cm |
| Size | XL:58-65cm |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | PC Shell with EPS Foaming |
| Google Product Category | Sporting Goods > Outdoor Recreation |
| Product Type | Sports & Outdoors > Sports > Cycling > Helmets & Accessories > Adult Helmets |
Stanley Quick Flip GO Water Bottle 24 oz... |
Darn Tough (Style 1991) Men's 1/4 Sock L... |
ACRUNU Super Bright 3400 Lumens LED Bike... |
Whale Gulper 220 Graywater Pump - Manage... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $25.00 | $21.95 | $27.99 | $132.52 |
| Brand | STANLEY | Darn Tough Vermont | ACRUNU | Whale |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock Scarce | In Stock |