| Brand | Hirate |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0D62CMX7W |
| Color | 3" M10 with Nylon Nuts |
| Size | 3 inches x 2 inches |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Material Handling Products > Casters > Stem Casters |
Metric Stem Size: These casters are Metric System M10 , the stud diameter is 10 diameter and the stud length is 0.79"(20mm). Quiet & Smooth Roller:Hirate soft caster made of high-tech elastic polyurethane, with internal bearings are quick rolling and the surface is sleek,wouldn't get stuck by crumbs,hair, wouldn’t damage on floors. Heavy Duty Industrial Casters: Steel structures body is extremely hard wearing and resistant to dirt, 600 lbs capacity for 4 pack 3 INCH casters, can be widely used for most chairs and other furniture with METRIC STEM M10 only. Suitable for Most Chairs: Soft polyurethane chair rollers are suit for 95% office chair,perfect for standard Herman Miller Aeron chair,big and tall executive office chair,Noble Chair Epic gamer chair,Z-line chair,basic mid-back office chair and more Safe Protection for All Floors: Our newly upgraded nylon stand polyurethane casters are guaranteed not to scratch or leave marks on any surface. You chair can enjoy a carefree, safe sliding across wood, hardwood, laminate, vinyl, tile and carpet floors at any time. (BUT not fit for I-K-E-A chairs). Hirate Smooth Office Chair Casters-No Matter What Surface You Choose, It’s Like Roller Skating At Your Desk.
Features:
Quiet, wear-resisting, easy to lock and install
Floor friendly, would not scratch the floor
Rotation: swivel 360 degree. Smooth & Silent Rolling
Ball bearings: Double ball bearings, provide max capacity and flexibility
Specification:
*Measurement System : Metric System
*Mounting Type: Stem
*Stem Diameter: M10
*Stud Length: 0.79”(20mm)
*Thread Type: Metric
* Caster Diameter: 3”(75mm)
* Caster Width:0.87”
*Installing Height: 3.8”
* Caster Material: Polyurethane
*Bracket: High quality steel - galvanizing
*Double Bearing: Steel ball bearing
*Total Load Capacity: 600 lbs
Package Contains:
4x 3” Caster in M10 x0.79” Threaded stem(Metric System)
4 x M10 Threaded Nylon Lock Nuts
| Brand | Hirate |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B0D62CMX7W |
| Color | 3" M10 with Nylon Nuts |
| Size | 3 inches x 2 inches |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Material Handling Products > Casters > Stem Casters |
M24x1.5mm Hex Fine Nut,304 Stainless Ste... |
PATIKIL Screw Pin Shackle 6mm 1/4" 485lb... |
Staff ONLY Sign Silver-Tactile Touch Bra... |
3" x 6" - 1 Mil Flat Poly Bags (1000/Cas... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $10.39 | $9.79 | $14.75 | $17.65 |
| Brand | generic | PATIKIL | BUILDINGSIGNS.COM | Box Partners |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | Available Date | In Stock | In Stock | In Stock |