| Brand | The Warm Company |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09JB1W54V |
| Color | white |
| Size | 24" x 90" x 1/4" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Silk |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Arts, Crafts & Sewing > Sewing > Sewing Notions & Supplies > Interfacing |
Light Weight Easy to use Repositionable stick Will not gum up your needle Lite Steam-A-Seam 2 are back and better than ever making appliqué fun again!! Lite Steam-A-Seam 2 are heat activated pressure sensitive fusible webs. This makes the web sticky and repositionable for easy placement of your appliqué giving you the ability to play with your design before permanently ironing. You’ll never make a mistake – the last step is to fuse when everything is perfectly in its place! Before fusing, tack your project to a wall or try on a garment to check appliqué placement; you’re able to reposition pieces while you’re wearing them. Lite Steam-A-Seam is the incomparable lightweight fusible web that bonds the same as Steam-A-Seam 2 but with 1/2 the weight – Perfect for laces, ribbon, silk and chiffon!
| Brand | The Warm Company |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock |
| SKU | B09JB1W54V |
| Color | white |
| Size | 24" x 90" x 1/4" |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Silk |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Arts, Crafts & Sewing > Sewing > Sewing Notions & Supplies > Interfacing |
Flexaust 125225EM Tuec Plastic Hose Adap... |
uxcell 2 Pack Acrylic Sheets 8x10 Inch, ... |
Lohmann & Rauscher tg Tubular Bandage, S... |
E-Z Bond Professional Grade Instant Glue... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $12.00 | $9.49 | $16.00 | $37.95 |
| Brand | Flexaust | uxcell | Lohmann & Rauscher | E-Z Bond |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock Scarce | In Stock | In Stock Scarce |