| Brand | Unique Loom |
| Merchant | Amazon |
| Category | Furniture |
| Availability | In Stock |
| SKU | B01FG8X20A |
| Color | Snow White/Beige |
| Size | 5'1" x 8' (Rectangular) |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Polypropylene |
| Google Product Category | Furniture |
| Product Type | Home & Kitchen > Home Décor Products > Rugs, Pads & Protectors > Area Rugs |
Pile: Polypropylene - Backing: Cotton - Weave: Machine Made (Power-Loomed) - Made in: Turkey Size in FT: 5' 0 x 8' 0 - Size in CM: 155x245 - Pile Height & Thickness: 1/2" - Colors: Tan, White Easy to clean, just follow these instructions: As long as it's a short-pile, indoor rug, we recommend spot cleaning with resolve, and regular vacuuming is recommended - you can use a carpet cleaner (shampooer) but it should be dried immediately and evenly In case of creases - roll the rug in the opposite direction, while applying pressure to the rug - take the edge, flip it where there is a crease, and slowly pull the rug back, while applying a downward pressure on the crease Product Note : Rugs may contain temporary creases upon arrival, allow time for creases to flatten and settle
| Brand | Unique Loom |
| Merchant | Amazon |
| Category | Furniture |
| Availability | In Stock |
| SKU | B01FG8X20A |
| Color | Snow White/Beige |
| Size | 5'1" x 8' (Rectangular) |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Polypropylene |
| Google Product Category | Furniture |
| Product Type | Home & Kitchen > Home Décor Products > Rugs, Pads & Protectors > Area Rugs |
Urban Lifestyle Transparent Acrylic Mode... |
SAFAVIEH Milan Shag Collection Runner Ru... |
Modernized Magic Mat Bathroom,Modrnizd M... |
Bush Business Furniture 65-inch L Shaped... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $47.00 | $53.00 | $52.99 | $1,285.99 |
| Brand | Urban Lifestyle | SAFAVIEH | generic | Bush Furniture |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock | In Stock |