| Brand | Magister Hydraulics |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B011SWSXQG |
| Color | 3.5" Bore |
| Size | 36" Stroke |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Carbon Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Hydraulics, Pneumatics & Plumbing > Hydraulic Equipment > Cylinders > Lifting Cylinders |
WE ARE THE MANUFACTURER - NOT A RESELLER 3.5" Bore (Outer Dia.: 3.86"), 36" Stroke, 1.75" Rod Dia. Retracted 46.25", Extended 82.25", Welded Hydraulic Cylinder Rated Pressure 3500 PSI, Column Load 15,000 LBs, Ports SAE 8 (O-ring boss), Double Acting Hydraulic Cylinder Universal Hydraulic Cylinder with Clevis Ends, Pin holes 1". Perfect replacement any agriculture equipment. Magister Hydraulic Cylinder with 2 years Warranty. Made in Europe
| Brand | Magister Hydraulics |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B011SWSXQG |
| Color | 3.5" Bore |
| Size | 36" Stroke |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Carbon Steel |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Hydraulics, Pneumatics & Plumbing > Hydraulic Equipment > Cylinders > Lifting Cylinders |
labwork 5V Pressure Sensor Replacement f... |
Remote Control Holders Organizer Box wit... |
WN-7227463 Quick Tach Cylinder Fits Bobc... |
Drive Belt Fits Toro Replaces A-102741-A... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $17.70 | $15.99 | $298.99 | $16.99 |
| Brand | labwork | BONNY DODO | Reliable Aftermarket Parts | Reliable Aftermarket Parts |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock Scarce | In Stock Scarce | In Stock | In Stock |