| Brand | Anderson Metals |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B005DSTC6W |
| Color | Brass |
| Size | 3/8" Hose ID x 3/8" NPT Male |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Brass |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Hydraulics, Pneumatics & Plumbing > Fittings > Hose Fittings > Barbed Fittings |
Adapter for connecting a hose to a male threaded connection of a different diameter Hose barb on one end and male NPT threads on the other Brass for corrosion resistance, ductility at high temperatures, and low magnetic permeability Barbed fitting for a tight seal on hoses and NPT threads for a tighter seal than straight threads These fittings contain lead and are not allowed by federal law to be installed for potable water use in the U.S.A. and its territories.
| Brand | Anderson Metals |
| Merchant | Amazon |
| Category | Business & Industrial |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B005DSTC6W |
| Color | Brass |
| Size | 3/8" Hose ID x 3/8" NPT Male |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Brass |
| Google Product Category | Business & Industrial |
| Product Type | Industrial & Scientific > Hydraulics, Pneumatics & Plumbing > Fittings > Hose Fittings > Barbed Fittings |
TA Thermal Overload Relay TA25DU-8.5M | ... |
RIH Pneumatics Solenoid Valve 3/8"NPT DC... |
DayMark Safety Systems DuraMark IT110059... |
Cambro 16HP150 Amber 6" H Full Size High... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $34.94 | $20.49 | $7.40 | $28.14 |
| Brand | BREBIDMM | RIH | DayMark Safety Systems | Cambro |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock Scarce | In Stock | In Stock Scarce |