| Brand | Hi-Seas |
| Merchant | Amazon |
| Category | Sporting Goods |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B004UUH93W |
| Color | Clear |
| Size | .031 in/ 0.80 mm, 50 yd |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Nylon |
| Google Product Category | Sporting Goods |
| Product Type | Sports & Outdoors > Hunting & Fishing > Fishing > Fishing Line > Monofilament Line |
USE: The perfect leader for a variety of fresh and saltwater fishing situations. Strong, supple, and extra-tough, this leader is ideal for bottom fishing and trolling for tuna. QUALITY: For serious anglers who demand a superior product that can handle all the challenges of fishing in both fresh and salt water. Ideal sensitivity and control, high knot abrasion and superior abrasion resistance. COLOR: Transparent Clear color best to use in clear water or for cautious fish. RECOMMENDED SLEEVE SIZE: 60 lb use with Grand Slam Aluminum Sleeve Size I (1 mm ID) DEPENDABLE: Many years of R&D from some of the worlds finest captains helped in making this mono leader. That research created a unique nylon blend that makes it a superior shock leader for high impact strikes in all fishing scenarios.
| Brand | Hi-Seas |
| Merchant | Amazon |
| Category | Sporting Goods |
| Availability | In Stock Scarce |
| SKU | B004UUH93W |
| Color | Clear |
| Size | .031 in/ 0.80 mm, 50 yd |
| Age Group | ADULT |
| Condition | NEW |
| Gender | UNISEX |
| Material | Nylon |
| Google Product Category | Sporting Goods |
| Product Type | Sports & Outdoors > Hunting & Fishing > Fishing > Fishing Line > Monofilament Line |
Berkley PowerBait Power Grubs Fishing So... |
PivotBar Dumbbell Barbell Converter Bar,... |
No Alibi Trolling Feathers – Saltwater F... |
KANAMA Smart Fishing Light - Fish Attrac... |
|
|---|---|---|---|---|
| Price | $6.99 | $69.99 | $7.99 | $54.00 |
| Brand | Berkley | PivotBar | C&H Lures | KANAMA |
| Merchant | Amazon | Amazon | Amazon | Amazon |
| Availability | In Stock | In Stock | In Stock Scarce | In Stock |